Rubycon 63YXH180MEFC12.5X16
63YXH180MEFC12.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH180MEFC12.5X16
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH180MEFC12.5X16.pdf
Availability of 63YXH180MEFC12.5X16
QUANTITY
63YXH180MEFC12.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH180MEFC12.5X16
Internal Part NumberEIS-63YXH180MEFC12.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current263.5mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH180MEFC12.5X16
Related Links63YXH180M, 63YXH180MEFC12.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH180MEFC12.5X16 Details Description
Related parts for 63YXH180MEFC12.5X16
SWITCH BASIC SPDT 5A SEALED 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf