Rubycon 63YXH56MEFCTA8X11.5
63YXH56MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
63YXH56MEFCTA8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXH56MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 63YXH56MEFCTA8X11.5
QUANTITY
63YXH56MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXH56MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-63YXH56MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXH56MEFCTA8X11.5
Related Links63YXH56ME, 63YXH56MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXH56MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 63YXH56MEFCTA8X11.5
THERMOELECTRIC VOLT TERM BLOCK datasheet.pdf
IC DETECT PHASE-FREQ ECL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS R/A 2MM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMPC datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 535 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf