FFF 68021-238HLF
68021-238HLF picture photo
Mfg. Part Number
68021-238HLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BS II DUAL RA
Datasheet Download
68021-238HLF.pdf
Availability of 68021-238HLF
QUANTITY
68021-238HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68021-238HLF
Internal Part NumberEIS-68021-238HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68021-238HLF
Related Links68021-, 68021-238HLF Datasheet, FFF Distributor
68021-238HLF Details Description
Related parts for 68021-238HLF
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20SO datasheet.pdf
RES 68 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 920 MOHM datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.7V CMOS SSOP3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 6WSON datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 53POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X7" BLK/RED datasheet.pdf
HOLD DOWN BLADE datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf