NorComp 680M11W1203L201
680M11W1203L201 picture photo
Mfg. Part Number
680M11W1203L201
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
Datasheet Download
680M11W1203L201.pdf
Availability of 680M11W1203L201
QUANTITY
680M11W1203L201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 680M11W1203L201
Internal Part NumberEIS-680M11W1203L201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL68(0,1,4) Power/Combo D Series 29/Jul/2013
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series680M
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11 (10 + 1 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A, 20A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)680M11W1203L201
Related Links680M11W, 680M11W1203L201 Datasheet, NorComp Distributor
680M11W1203L201 Details Description
Related parts for 680M11W1203L201
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC LATCH OCT D 3STATE 20SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 43V SOT23 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
WAH35 ANGLE HEAD FOR WBTS35L3 datasheet.pdf
RES 11M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 33 NF 253VAC AXIAL AXIA datasheet.pdf