NorComp 680S7W2103L401
680S7W2103L401 picture photo
Mfg. Part Number
680S7W2103L401
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
680S7W2103L401.pdf
Availability of 680S7W2103L401
QUANTITY
680S7W2103L401 Order Process
Ship out your order
Specifications of 680S7W2103L401
Internal Part NumberEIS-680S7W2103L401
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 680S
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7 (5 + 2 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 7W2
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating-
Current Rating40A, 5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)680S7W2103L401
Related Links680S7W2, 680S7W2103L401 Datasheet, NorComp Distributor
680S7W2103L401 Details Description
Related parts for 680S7W2103L401
TVS DIODE 24VWM 44VC SC74-6 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 10W STER 44SSOP datasheet.pdf
CONN 40PS 2MM HEADER R/A DL GOLD datasheet.pdf
IC TERM REG BUS 8-SOIC datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 4 PORT RJ45 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM ECC 12VDC datasheet.pdf