Integrated Device Technology (IDT) 70V7339S166BFG8
70V7339S166BFG8 picture photo
Mfg. Part Number
70V7339S166BFG8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 208CABGA
Datasheet Download
70V7339S166BFG8.pdf
Availability of 70V7339S166BFG8
QUANTITY
70V7339S166BFG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 70V7339S166BFG8
Internal Part NumberEIS-70V7339S166BFG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case208-LFBGA
Supplier Device Package208-CABGA (15x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)70V7339S166BFG8
Related Links70V7339, 70V7339S166BFG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
70V7339S166BFG8 Details Description
Related parts for 70V7339S166BFG8
CAP CER 5600PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.55A 71 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISR 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 344K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-2000 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf