C&K Components 7101K2AW1QE
7101K2AW1QE picture photo
Mfg. Part Number
7101K2AW1QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
7101K2AW1QE.pdf
Availability of 7101K2AW1QE
QUANTITY
7101K2AW1QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101K2AW1QE
Internal Part NumberEIS-7101K2AW1QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length17.88mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialAluminum
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101K2AW1QE
Related Links7101K, 7101K2AW1QE Datasheet, C&K Components Distributor
7101K2AW1QE Details Description
Related parts for 7101K2AW1QE
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT 26POS W/O CONT datasheet.pdf
FUSE 2A 125V TELECOM 4.3MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES WW 1W 0.27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9.8A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 28 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
OPROBE X1 15MHZ HIPRO 1.2M datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 50A PNL MNT datasheet.pdf