C&K Components 7101SD8CBE
7101SD8CBE picture photo
Mfg. Part Number
7101SD8CBE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7101SD8CBE.pdf
Availability of 7101SD8CBE
QUANTITY
7101SD8CBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7101SD8CBE
Internal Part NumberEIS-7101SD8CBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.45mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7101SD8CBE
Related Links7101S, 7101SD8CBE Datasheet, C&K Components Distributor
7101SD8CBE Details Description
Related parts for 7101SD8CBE
RES 12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FLAT CABLE PLATE datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.7PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 84PLCC datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 22.86MM datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
COVERPLATE DUPLEX 1.590" datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
1.5MM DIFFUSE REFLECT R2 RADIUS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 60W datasheet.pdf