Integrated Device Technology (IDT) 71V35761S166PFG
71V35761S166PFG picture photo
Mfg. Part Number
71V35761S166PFG
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP
Datasheet Download
71V35761S166PFG.pdf
Availability of 71V35761S166PFG
QUANTITY
71V35761S166PFG Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V35761S166PFG
Internal Part NumberEIS-71V35761S166PFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V35761S166PFG
Related Links71V3576, 71V35761S166PFG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V35761S166PFG Details Description
Related parts for 71V35761S166PFG
REGULATOR 5V 3A HORZ HZ HT datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 2IN 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CB BTS PHSL 5 ASY datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1W 0207 datasheet.pdf