Vicor Corporation VI-25P-CY-F2
VI-25P-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25P-CY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VI-25P-CY-F2.pdf
Availability of VI-25P-CY-F2
QUANTITY
VI-25P-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25P-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-25P-CY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25P-CY-F2
Related LinksVI-25P, VI-25P-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25P-CY-F2 Details Description
Related parts for VI-25P-CY-F2
ANTENNA 2.4GHZ DESKTOP 2DBI 50PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V SC-82AB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
TERM BLK 3 POS 3.81MM PCB VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONN DIN C/2 FEMALE 48CKT datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf