CTS Electronic Components 73E6R056J
73E6R056J picture photo
Mfg. Part Number
73E6R056J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.056 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
73E6R056J.pdf
Availability of 73E6R056J
QUANTITY
73E6R056J Order Process
Ship out your order
Specifications of 73E6R056J
Internal Part NumberEIS-73E6R056J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73E6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.056
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.71mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73E6R056J
Related Links73E6, 73E6R056J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73E6R056J Details Description
Related parts for 73E6R056J
CABLE CORE RIBBON/FLEX 13.60MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 5MM 2POS BK datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS CABLE SKT datasheet.pdf