CTS Electronic Components 73L4R47J
73L4R47J picture photo
Mfg. Part Number
73L4R47J
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
73L4R47J.pdf
Availability of 73L4R47J
QUANTITY
73L4R47J Order Process
Ship out your order
Specifications of 73L4R47J
Internal Part NumberEIS-73L4R47J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73L4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73L4R47J
Related Links73L4, 73L4R47J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73L4R47J Details Description
Related parts for 73L4R47J
DIODE GEN PURP 600V 1A DO214AC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC FM IF SYSTEM 10SOIC datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
SF THRU SPLICE APPL 1SAPR070F datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
330UF 25V 8X11,5 datasheet.pdf