CTS Electronic Components 73L4R56J
73L4R56J picture photo
Mfg. Part Number
73L4R56J
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
73L4R56J.pdf
Availability of 73L4R56J
QUANTITY
73L4R56J Order Process
Ship out your order
Specifications of 73L4R56J
Internal Part NumberEIS-73L4R56J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
Series73L4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73L4R56J
Related Links73L4, 73L4R56J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
73L4R56J Details Description
Related parts for 73L4R56J
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
RECEPTACLE DIP SOCKET 32POS .6" datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf