NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHCT164BQ-Q100X
74AHCT164BQ-Q100X picture photo
Mfg. Part Number
74AHCT164BQ-Q100X
Manufacturer
Product Category
Logic - Shift Registers
Brief Description
IC SHIFT REGISTER 8BIT 14DHVQFN
Datasheet Download
74AHCT164BQ-Q100X.pdf
Availability of 74AHCT164BQ-Q100X
QUANTITY
74AHCT164BQ-Q100X Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHCT164BQ-Q100X
Internal Part NumberEIS-74AHCT164BQ-Q100X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Shift Registers
Series74AHCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeShift Register
Output TypeNon-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
FunctionSerial to Parallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-DHVQFN (2.5x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHCT164BQ-Q100X
74AHCT164BQ-Q100X Details Description
Related parts for 74AHCT164BQ-Q100X
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
27PTRVERTRCPTASSY EUROCARD datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 24VAC DIN RAIL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf