Bourns Inc. 74F826AP
74F826AP picture photo
Mfg. Part Number
74F826AP
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 275MA 1.9 OHM TH
Datasheet Download
74F826AP.pdf
Availability of 74F826AP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74F826AP Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F826AP
Internal Part NumberEIS-74F826AP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series74F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePhenolic
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating275mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.200" Dia x 0.500" L (5.08mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74F826AP
Related Links74F8, 74F826AP Datasheet, Bourns Inc. Distributor
74F826AP Details Description
Related parts for 74F826AP
IC CTRLR SER NETWORK IN 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/3.3V DL 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
8.4 SURFACE CAPACITIVE TOUCH datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 5.5AH HR LL HT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 62UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.1A TO-220FP datasheet.pdf