NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC11D-Q100J
74HC11D-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74HC11D-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO
Datasheet Download
74HC11D-Q100J.pdf
Availability of 74HC11D-Q100J
QUANTITY
74HC11D-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC11D-Q100J
Internal Part NumberEIS-74HC11D-Q100J
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits3
Number of Inputs3
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL17ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SO
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC11D-Q100J
74HC11D-Q100J Details Description
Related parts for 74HC11D-Q100J
CONN U-MNL CAP 2POS 94V-2 RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SO datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X6S 0603 datasheet.pdf
INDICATOR GREEN SQUARE 24V datasheet.pdf