NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC173PW,118
74HC173PW,118 picture photo
Mfg. Part Number
74HC173PW,118
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP
Datasheet Download
74HC173PW,118.pdf
Availability of 74HC173PW,118
QUANTITY
74HC173PW,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC173PW,118
Internal Part NumberEIS-74HC173PW,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMaster Reset
TypeD-Type
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element4
Frequency - Clock95MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL30ns @ 6V, 50pF
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent4µA
Input Capacitance3.5pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC173PW,118
74HC173PW,118 Details Description
Related parts for 74HC173PW,118
CONN HEADER RT/A 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 400mA Backlight 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6350K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf