NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC4052PW-Q100,11
74HC4052PW-Q100,11 picture photo
Mfg. Part Number
74HC4052PW-Q100,11
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MUX/DEMUX DUAL 4CH 16TSSOP
Datasheet Download
74HC4052PW-Q100,11.pdf
Availability of 74HC4052PW-Q100,11
QUANTITY
74HC4052PW-Q100,11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC4052PW-Q100,11
Internal Part NumberEIS-74HC4052PW-Q100,11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMultiplexer/Demultiplexer
Circuit2 x 4:1
On-State Resistance210 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 10 V, ±1 V ~ 5 V
Current - Supply320µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC4052PW-Q100,11
74HC4052PW-Q100,11 Details Description
Related parts for 74HC4052PW-Q100,11
PHOTOINTERRUPTER SLOT 3.0MM PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.25UF 10% 2KVDC SCREW datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 12MM 4.8" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
SOCKET MODULE MPLAB PM3 121BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf