Amphenol Industrial 75-68036-52S
75-68036-52S picture photo
Mfg. Part Number
75-68036-52S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 52POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
75-68036-52S.pdf
Availability of 75-68036-52S
QUANTITY
75-68036-52S Order Process
Ship out your order
Specifications of 75-68036-52S
Internal Part NumberEIS-75-68036-52S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)75-68036-52S
Related Links75-680, 75-68036-52S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
75-68036-52S Details Description
Related parts for 75-68036-52S
IC REGISTER CMOS BIDIRECT 24-DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
IC TXRX QUAD DIFF BUS 20-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 700KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 3POS VERT 2MM T/H BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
PLUG R/A 4POS SCREW CONNECTION datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A 6SOT datasheet.pdf