CTS Electronic Components 766163120GP
766163120GP picture photo
Mfg. Part Number
766163120GP
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 12 OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163120GP.pdf
Availability of 766163120GP
QUANTITY
766163120GP Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163120GP
Internal Part NumberEIS-766163120GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package833
Series766
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)12
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163120GP
Related Links76616, 766163120GP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163120GP Details Description
Related parts for 766163120GP
IC SERIAL ADC 16-BIT 5V LP 8SOIC datasheet.pdf
JACK LOCATOR datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
KIT ADAPTER SOT23-6 TO 8P DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
PTH08T260WAZT datasheet.pdf
PROGBL CONVERT DC-DC 20A OUT SMD datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA W/ELV YEL 14POS datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf