CTS Electronic Components 766163474GPTR7
766163474GPTR7 picture photo
Mfg. Part Number
766163474GPTR7
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16SOIC
Datasheet Download
766163474GPTR7.pdf
Availability of 766163474GPTR7
QUANTITY
766163474GPTR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 766163474GPTR7
Internal Part NumberEIS-766163474GPTR7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series766
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Height0.069" (1.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)766163474GPTR7
Related Links7661634, 766163474GPTR7 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
766163474GPTR7 Details Description
Related parts for 766163474GPTR7
CAP FILM 1000PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V TO252 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
SCREW MOUNT 30LB 6.3"L NATURAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf