NorComp 772-E25-113R011
772-E25-113R011 picture photo
Mfg. Part Number
772-E25-113R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
772-E25-113R011.pdf
Availability of 772-E25-113R011
QUANTITY
772-E25-113R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 772-E25-113R011
Internal Part NumberEIS-772-E25-113R011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model772-E25-113Rxx1.pdf772-E25-113Rxx1.stp772-E25-113Rxx1.igs
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 772-E
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)772-E25-113R011
Related Links772-E25, 772-E25-113R011 Datasheet, NorComp Distributor
772-E25-113R011 Details Description
Related parts for 772-E25-113R011
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
FULL HARNESS SUPPORT datasheet.pdf
HEATSINK TO-3 BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf