3M 79100-110SBH
79100-110SBH picture photo
Mfg. Part Number
79100-110SBH
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 3COND 20AWG SHLD 656.2'
Datasheet Download
79100-110SBH.pdf
Availability of 79100-110SBH
QUANTITY
79100-110SBH Order Process
Ship out your order
Specifications of 79100-110SBH
Internal Part NumberEIS-79100-110SBH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTwo and Four Position Link Connectors
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series79100
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.300" (7.62mm)
Shield TypeFoil, Braid
Length656.2' (200m)
Jacket ColorBrown
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage30V
Operating Temperature-
UsageCC-Link/LT
Conductor InsulationPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Thickness0.033" (0.85mm)
Shield MaterialAluminum; Copper, Tinned
Shield Coverage100%,85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79100-110SBH
Related Links79100-, 79100-110SBH Datasheet, 3M Distributor
79100-110SBH Details Description
Related parts for 79100-110SBH
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES MO 2W 910 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CBL 8POS M12 R/A PLUG-WIRE 3M datasheet.pdf
RES 698 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO SIP 12VDC datasheet.pdf
K 227/44 /S 4 5% datasheet.pdf