CNC Tech 800-1803-0-SVT0-BL-00100
800-1803-0-SVT0-BL-00100 picture photo
Mfg. Part Number
800-1803-0-SVT0-BL-00100
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 1M
Datasheet Download
800-1803-0-SVT0-BL-00100.pdf
Availability of 800-1803-0-SVT0-BL-00100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
800-1803-0-SVT0-BL-00100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-1803-0-SVT0-BL-00100
Internal Part NumberEIS-800-1803-0-SVT0-BL-00100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
Series-
StyleFemale Sockets (Slots) to Leads
1st ConnectorIEC 320-C13, Right Angle
2nd ConnectorCable (Round)
Number of Conductors3
Cord TypeSVT
Wire Gauge18 AWG
ShieldingShielded
Length3.28' (1.00m)
Approval MarksCSA, UL
Approved CountriesCanada, United States
ColorBlack
Voltage Rating125V
Current Rating10A
Operating Temperature60°C
FeaturesDrain Wire
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-1803-0-SVT0-BL-00100
Related Links800-1803-0-S, 800-1803-0-SVT0-BL-00100 Datasheet, CNC Tech Distributor
800-1803-0-SVT0-BL-00100 Details Description
Related parts for 800-1803-0-SVT0-BL-00100
CONN HEADER 52POS .100 DL datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-5 POS NON SHORT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CBL 35POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
RES 10 OHM 8W 0.05% TO220 datasheet.pdf