IXYS Corporation IXTH200N10T
IXTH200N10T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH200N10T
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 200A TO-247
Datasheet Download
IXTH200N10T.pdf
Availability of IXTH200N10T
QUANTITY
IXTH200N10T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH200N10T
Internal Part NumberEIS-IXTH200N10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C200A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.5 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs152nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9400pF @ 25V
Power - Max550W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH200N10T
Related LinksIXTH2, IXTH200N10T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH200N10T Details Description
Related parts for IXTH200N10T
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IND PB ILLUM RND LB SER GRN SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf