Preci-Dip 800-V3-048-40-001101
800-V3-048-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-048-40-001101
Brief Description
CONN HDR 48POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-048-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-048-40-001101
QUANTITY
800-V3-048-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-048-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-048-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package80
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-048-40-001101
Related Links800-V3-048, 800-V3-048-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-048-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-048-40-001101
BOARD PROTOTYPING .01" 6.2X4.5" datasheet.pdf
SENS 200PSI 14MM M10-1.25 FEM 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS SGL CRIMP 2MM datasheet.pdf
CONN FFC VERT 12POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
CONN TNC MALE RPRA CRIMP-ON RG58 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 24TFBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf