Preci-Dip 804-V3-018-12-002101
804-V3-018-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-018-12-002101
Brief Description
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
804-V3-018-12-002101.pdf
Availability of 804-V3-018-12-002101
QUANTITY
804-V3-018-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-018-12-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-018-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package190
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-018-12-002101
Related Links804-V3-018, 804-V3-018-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-018-12-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-018-12-002101
FIXED IND 2.7UH 17.5A 1.56 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ST802RT1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 79MM datasheet.pdf