Preci-Dip 804-V3-087-12-002101
804-V3-087-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
804-V3-087-12-002101
Brief Description
CONN HDR 87POS 2.54MM T/H
Datasheet Download
804-V3-087-12-002101.pdf
Availability of 804-V3-087-12-002101
QUANTITY
804-V3-087-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 804-V3-087-12-002101
Internal Part NumberEIS-804-V3-087-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series804
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions87
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)804-V3-087-12-002101
Related Links804-V3-087, 804-V3-087-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
804-V3-087-12-002101 Details Description
Related parts for 804-V3-087-12-002101
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 62 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MOTION 10M DETECT WHT LEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
JT 55C 55#22D SKT PLUG datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 34PQFN datasheet.pdf