Littelfuse 80E2C15.5S
80E2C15.5S picture photo
Mfg. Part Number
80E2C15.5S
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 80E 15.5KV SEAL
Datasheet Download
80E2C15.5S.pdf
Availability of 80E2C15.5S
QUANTITY
80E2C15.5S Order Process
Ship out your order
Specifications of 80E2C15.5S
Internal Part NumberEIS-80E2C15.5S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated15500VAC (15.5kV)
Current80A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension18.875" L x 3.000" W x 6.380" H (479.43mm x 76.20mm x 162.05mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80E2C15.5S
Related Links80E2C, 80E2C15.5S Datasheet, Littelfuse Distributor
80E2C15.5S Details Description
Related parts for 80E2C15.5S
OSC 3.3V FULL SIZE +/-100 PPM datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DSUB PLAST-HOOD 37P SIDCE datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf