C&K Components 8121SHV3GE
8121SHV3GE picture photo
Mfg. Part Number
8121SHV3GE
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
8121SHV3GE.pdf
Availability of 8121SHV3GE
QUANTITY
8121SHV3GE Order Process
Ship out your order
Specifications of 8121SHV3GE
Internal Part NumberEIS-8121SHV3GE
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 75°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)8121SHV3GE
Related Links8121S, 8121SHV3GE Datasheet, C&K Components Distributor
8121SHV3GE Details Description
Related parts for 8121SHV3GE
RES SMD 56K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf