Preci-Dip 823-S1-016-30-013191
823-S1-016-30-013191 picture photo
Mfg. Part Number
823-S1-016-30-013191
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 16POS SMT 5.5MM
Datasheet Download
823-S1-016-30-013191.pdf
Availability of 823-S1-016-30-013191
QUANTITY
823-S1-016-30-013191 Order Process
Ship out your order
Specifications of 823-S1-016-30-013191
Internal Part NumberEIS-823-S1-016-30-013191
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series823
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePiston
Number of Contacts16
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)823-S1-016-30-013191
Related Links823-S1-016, 823-S1-016-30-013191 Datasheet, Preci-Dip Distributor
823-S1-016-30-013191 Details Description
Related parts for 823-S1-016-30-013191
RES SMD 16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 1.5MM 2POS R/A SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 3MSPS 3CH 10TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW SOD123 datasheet.pdf