| Internal Part Number | EIS-823345A10036MB | |
| Other Related Documents | Declaration of Conformity | |
| RoHS Information | RoHS II Certificate | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules | |
| Family | Motors - AC, DC | |
| Series | - | |
| Type | Synchronous AC | |
| Voltage - Rated | 115VAC | |
| RPM | 36 RPM | |
| Diameter - Body | 1.86" (47.20mm) | |
| Diameter - Shaft | 0.157" (4.00mm) | |
| Length - Shaft and Bearing | 0.520" (13.20mm) | |
| Mounting Hole Spacing | 1.87" (47.60mm) | |
| Features | Gearbox | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Torque - Running (oz-in / mNm) | 70.8 / 500 | |
| Torque - Starting (oz-in / mNm) | - | |
| Torque - Stall (oz-in / mNm) | - | |
| Gear Reduction Ratio | 20 | |
| Voltage Range | - | |
| Power (Watts) | 3.5W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 823345A10036MB | |
| Related Links | 823345A, 823345A10036MB Datasheet, Crouzet USA Distributor | |
 | 6-103639-9 | CONN HEADER VERT 20POS PCB TIN | datasheet.pdf | |