Souriau Connection Technology 85100JC1811S50
85100JC1811S50 picture photo
Mfg. Part Number
85100JC1811S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85100JC1811S50.pdf
Availability of 85100JC1811S50
QUANTITY
85100JC1811S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85100JC1811S50
Internal Part NumberEIS-85100JC1811S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Sealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85100JC1811S50
Related Links85100JC, 85100JC1811S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85100JC1811S50 Details Description
Related parts for 85100JC1811S50
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC 2416 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
WT3F HNDLMP 13W N/S HANDLE ONLY datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf