Souriau Connection Technology 85101AC1415S50
85101AC1415S50 picture photo
Mfg. Part Number
85101AC1415S50
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/SCKT
Datasheet Download
85101AC1415S50.pdf
Availability of 85101AC1415S50
QUANTITY
85101AC1415S50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85101AC1415S50
Internal Part NumberEIS-85101AC1415S50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482, 851
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85101AC1415S50
Related Links85101AC, 85101AC1415S50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85101AC1415S50 Details Description
Related parts for 85101AC1415S50
IC GAMMA BUFFER 10CH DRV 28TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 DIFF 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR REMOTE DC FOR CR5395 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/5 MC datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89 datasheet.pdf