Souriau Connection Technology 85107EC83P50
85107EC83P50 picture photo
Mfg. Part Number
85107EC83P50
Brief Description
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
85107EC83P50.pdf
Availability of 85107EC83P50
QUANTITY
85107EC83P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85107EC83P50
Internal Part NumberEIS-85107EC83P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85107EC83P50
Related Links85107E, 85107EC83P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85107EC83P50 Details Description
Related parts for 85107EC83P50
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC 2.25V PROCESSOR MON 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 3POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
DC/DC 3KVDC SIP 1W 15V TO +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 75V 15A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 2DIGIT YLW CC SMD datasheet.pdf