Souriau Connection Technology 85136RG2041P50
85136RG2041P50 picture photo
Mfg. Part Number
85136RG2041P50
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
85136RG2041P50.pdf
Availability of 85136RG2041P50
QUANTITY
85136RG2041P50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 85136RG2041P50
Internal Part NumberEIS-85136RG2041P50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)85136RG2041P50
Related Links85136RG, 85136RG2041P50 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
85136RG2041P50 Details Description
Related parts for 85136RG2041P50
IC MPU SUPERVISRY CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 63A 203W TO247 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN TEST datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X7S 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf