| Internal Part Number | EIS-91872-635LF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mezzselect Tool - Another Geek Moment | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Design/Specification | Housing Color 20/Sept/2008 | |
| Standard Package | 12 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Series | Rib-Cage™, MezzSelect™ | |
| Packaging | Tube | |
| Connector Type | Receptacle | |
| Number of Positions | 70 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Height Stacking (Mating) | - | |
| Height Above Board | 0.187" (4.75mm) | |