FFF 93690-103-44LF
93690-103-44LF picture photo
Mfg. Part Number
93690-103-44LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK
Datasheet Download
93690-103-44LF.pdf
Availability of 93690-103-44LF
QUANTITY
93690-103-44LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 93690-103-44LF
Internal Part NumberEIS-93690-103-44LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.224" (5.70mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)93690-103-44LF
Related Links93690-1, 93690-103-44LF Datasheet, FFF Distributor
93690-103-44LF Details Description
Related parts for 93690-103-44LF
TVS DIODE 90VWM 153.3VC AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER TEST .094" PIN RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 20MA 32.8 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A datasheet.pdf