3M 956238-2000-AR-PT
956238-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
956238-2000-AR-PT
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956238-2000-AR-PT.pdf
Availability of 956238-2000-AR-PT
QUANTITY
956238-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 956238-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-956238-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package128
Series956
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956238-2000-AR-PT
Related Links956238-2, 956238-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
956238-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 956238-2000-AR-PT
MOSFET P-CH 20V 1.5A TSMT5 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SSMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
SNSW 5A .110 NONE-MSHRUM BTN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf