Grayhill, Inc. 95CW06E3T
95CW06E3T picture photo
Mfg. Part Number
95CW06E3T
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
95CW06E3T.pdf
Availability of 95CW06E3T
QUANTITY
95CW06E3T Order Process
Ship out your order
Specifications of 95CW06E3T
Internal Part NumberEIS-95CW06E3T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package75
Category Switches
FamilyTactile Switches
Series95C
PackagingTube
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins5.20mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.30mm x 6.20mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force260gf
Ingress Protection-
FeaturesWashable
Actuator MaterialSilicon Rubber
Switch Travel0.45mm
Mechanical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95CW06E3T
Related Links95CW, 95CW06E3T Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
95CW06E3T Details Description
Related parts for 95CW06E3T
OSC XO 36.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PTC 6V POLYFUSE SURF MOUNT 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf