Microsemi Commercial Components 3EZ11D5E3/TR8
3EZ11D5E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ11D5E3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 11V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ11D5E3/TR8.pdf
Availability of 3EZ11D5E3/TR8
QUANTITY
3EZ11D5E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ11D5E3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ11D5E3/TR8
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 8.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ11D5E3/TR8
Related Links3EZ11D, 3EZ11D5E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ11D5E3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ11D5E3/TR8
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 20A CHASSIS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf