3M 960114-8100-AR-TR
960114-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960114-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960114-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960114-8100-AR-TR
QUANTITY
960114-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960114-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960114-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960114-8100-AR-TR
Related Links960114-8, 960114-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960114-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960114-8100-AR-TR
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
BRIDGE RECT SGL PHASE 800V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RF EVAL HEMT AMPLIFIER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
TERMINAL BODY RING TONGUE 18 14 datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
390UF 420V 35X30MM 85C 2000H datasheet.pdf