3M 961222-6804-AR
961222-6804-AR picture photo
Mfg. Part Number
961222-6804-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER VERT DUAL 22POS GOLD
Datasheet Download
961222-6804-AR.pdf
Availability of 961222-6804-AR
QUANTITY
961222-6804-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961222-6804-AR
Internal Part NumberEIS-961222-6804-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961222-6804-xx.igs961222-6804-xx.stp961222-6804-xx.x_t
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.268" (6.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961222-6804-AR
Related Links961222-, 961222-6804-AR Datasheet, 3M Distributor
961222-6804-AR Details Description
Related parts for 961222-6804-AR
IC DRIVER VIDEO 2CH FILTER 8SOIC datasheet.pdf
SW PLNGR SPDT 21A SILVR QC 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.15A 8-LLP datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO RIGHT 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf