3M 961422-9041604-AR
961422-9041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961422-9041604-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 22POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961422-9041604-AR.pdf
Availability of 961422-9041604-AR
QUANTITY
961422-9041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961422-9041604-AR
Internal Part NumberEIS-961422-9041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961422-9041604-xx.igs961422-9041604-xx.stp961422-9041604-xx.x_t
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions22
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961422-9041604-AR
Related Links961422-9, 961422-9041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961422-9041604-AR Details Description
Related parts for 961422-9041604-AR
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY MINI SSR 1A 12VDC PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QSOP datasheet.pdf
FERRITE CORE PM 315NH N27 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf