Amphenol Industrial 97-3102A-16-10P
97-3102A-16-10P picture photo
Mfg. Part Number
97-3102A-16-10P
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PIN
Datasheet Download
97-3102A-16-10P.pdf
Availability of 97-3102A-16-10P
QUANTITY
97-3102A-16-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3102A-16-10P
Internal Part NumberEIS-97-3102A-16-10P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product97 Series Connectors
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3102A-16-10P
Related Links97-3102, 97-3102A-16-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3102A-16-10P Details Description
Related parts for 97-3102A-16-10P
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250VIR 80MA RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
T-4 D.C BAYONET datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 25C UNSHLD 300V datasheet.pdf