TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE28-42P6
983-6KE28-42P6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE28-42P6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 42POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE28-42P6.pdf
Availability of 983-6KE28-42P6
QUANTITY
983-6KE28-42P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE28-42P6
Internal Part NumberEIS-983-6KE28-42P6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE28-42P6
Related Links983-6KE, 983-6KE28-42P6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE28-42P6 Details Description
Related parts for 983-6KE28-42P6
CAP CER 68PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
LED 3HI 3MM ORANGE PC MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf