TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S28-42PN
983-6S28-42PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6S28-42PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 42POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6S28-42PN.pdf
Availability of 983-6S28-42PN
QUANTITY
983-6S28-42PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S28-42PN
Internal Part NumberEIS-983-6S28-42PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S28-42PN
Related Links983-6S, 983-6S28-42PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S28-42PN Details Description
Related parts for 983-6S28-42PN
CONN HEADER .100 DUAL R/A 28POS datasheet.pdf
GDT 90V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
REPLACEABLE INSERT BKAE 13W2 SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 80MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf