TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE14-12S7
983-6SE14-12S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE14-12S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6SE14-12S7.pdf
Availability of 983-6SE14-12S7
QUANTITY
983-6SE14-12S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE14-12S7
Internal Part NumberEIS-983-6SE14-12S7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE14-12S7
Related Links983-6SE, 983-6SE14-12S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE14-12S7 Details Description
Related parts for 983-6SE14-12S7
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.62MM datasheet.pdf
IC INVERTER HEX OPEN DRN 14SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 10" datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 20V 0.5A TO-92 datasheet.pdf