TXC CORPORATION 9C-11.0592MAAJ-T
9C-11.0592MAAJ-T picture photo
Mfg. Part Number
9C-11.0592MAAJ-T
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
9C-11.0592MAAJ-T.pdf
Availability of 9C-11.0592MAAJ-T
QUANTITY
9C-11.0592MAAJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C-11.0592MAAJ-T
Internal Part NumberEIS-9C-11.0592MAAJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.161" (4.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C-11.0592MAAJ-T
Related Links9C-11.05, 9C-11.0592MAAJ-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9C-11.0592MAAJ-T Details Description
Related parts for 9C-11.0592MAAJ-T
IC OP AMP VIDEO QUAD 3V 16-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 680MA 300 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
CHROMALIT XT LIGHT SOURCE RND datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.060" datasheet.pdf