Yageo 9C06031A2051FKHFT
9C06031A2051FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A2051FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A2051FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A2051FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A2051FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A2051FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A2051FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A2051FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A2051FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A2051FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A2051FKHFT
CAP CER 100PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf